proponowane systemy

System przeciwodleżynowy

System przeciwodleżynowy składa się z pompy i materaca. Jego skuteczność medyczna wynika z prawidłowego doboru parametrów technicznych. Ponieważ można łączyć i wspólnie konfigurować różne pompy z materacami oferujemy pomoc w prawidłowym doborze ich parametrów, skuteczności medycznej i zgodności technicznej naszych urządzeń:
WSPARCIE W DOBORZE SPRZĘTU tel. 94 34 35 680.
Poniżej proponujemy powszechne konfiguracje połączeń materaca z pompą.

System przeciwodleżynowy


Obserwujemy wzrost zainteresowania materacami przeciwodleżynowymi zmiennociśnieniowymi z trybem statycznym. Materac przeciwodleżynowy z pompką wyposażoną w tryb statyczny umożliwia wypinanie pojedynczych komór powietrznych pod chorym. Ten system przeciwodleżynowy dotyczą leczenia najbardziej zaawansowanych odleżyn typu (IV, V°) zapewniając jednocześnie najniższe wartości ciśnienia w materacu (nie większe niż 15 mmHg). Każda komora poprzeczna, będąca częścią składową materaca, może być w prosty i szybki sposób wypięta na całej swojej wysokości lub w jej połowie. Wypełnienie całego materaca powietrzem zwiększa powierzchnię jego przylegania z ciałem, chory bardziej się w niego „zapada”, zwiększając obszar uciskanej powierzchni ciała. Dzięki temu ciężar ciała pacjenta rozkłada się na większy obszar powierzchni materaca, co z kolei wpływa na zmniejszenie wartość ucisku wywieranego na 1 cm2 ciała. Dobór właściwej wartości ciśnienia powietrza jest realizowany za pomocą pompy, która w sposób ciągły dostarcza świeże (chłodne) powietrze z otoczenia, zapewniając jednocześnie, poprzez air system, odpowiednie chłodzenie, dotlenienie i wilgotność skóry pacjenta.

Bazując na kumulacji opisanych cech, można bezpiecznie usunąć pod chorym pojedynczą komorę w miejscu, w którym pojawia się odleżyna. W ten sposób uzyskuje się swobodny dostęp „od spodu rany”, a co ważniejsze odleżyna nie jest w żaden sposób uciskana (brak kontaktu z podłożem). Zwiększa to zdecydowanie skuteczność i efektywność procesu jej leczenia. System umożliwia usunięcie komory pod chorym w dowolnym miejscu, zarówno pod piętami, biodrami, łopatkami, jak i potylicą. Odciążanie ciała z system przeciwodleżynowym REVITA eliminuje stosowanie miejscowego odciążenia z zastosowaniem np. kółek gumowych, kółek z waty, bandaża i innych tego typu udogodnień.

Najnowsze badania wskazują, że ten sposób terapii często skutkował kolejnymi problemami poprzez wytworzenie nadmiernego wzrostu akceptowalnego miejscowo ucisku. Zastosowanie małych podkładów powodowało miejscową ulgę, potęgując na ich krawędzi trwały ucisk, mogący skutkować powstaniem odleżyny. Zastosowanie odciążenia miejscowego prowadzi bowiem zawsze do przeciążenia przyległych do niego okolic. Dlatego należy unikać stosowania poduszek (wałków) pod biodra, pięty czy łokcie. Ciało chorego należy odciążać zawsze równomiernie, działając na jak największą jego powierzchnię, najlepiej z zastosowaniem systemu przeciwodleżynowego.

Materac przeciwodleżynowy z pompką powinien być zaopatrzony w zewnętrzny, wymienialny filtr antybakteryjny, kapsułowy (w pojemniku). Filtr taki występuje w wersji przeciwtłuszczowej i antybakteryjnej. Dzięki temu system przeciwodleżynowy jest chroniony a powietrze zasysane przez pompę jest mikrobiologiczne czyste i oczyszczane z ewentualnych zanieczyszczeń organicznych, będących bezpośrednim zagrożeniem dla rany. Stosowanie filtrów powietrza istotnie zwiększa sprawność i żywotność materaca przeciwodleżynowego z pompką. System przeciwodleżynowy działa skutecznie w profilaktyce i terapii tylko wtedy, gdy utrzymuje jak najniższe ciśnienie powietrza pod chorym. W praktyce taki materac jest więc w uproszczeniu miękkim „workiem” powietrza, na którym leży pacjent. Stanowi to duże utrudnienie w przypadku potrzeby przemieszczenia chorego. Funkcja pompy „maksymalne wypełnienie” wypełnia powietrzem cały materac pod dużym ciśnieniem, tworząc dogodne dla przemieszczeń podłoże, ułatwiając wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych.