Ida AB

produkujemy najwyższą jakość

MODEL

Ida AB

przeciwodleżynowy, zmiennociśnieniowy materac operacyjny. Profilaktyka odleżyn.

Materace przeciwodleżynowe operacyjne są stosowane na stołach operacyjnych podczas wykonywania długotrwałych zabiegów chirurgicznych. Ich stosowanie istotnie redukuje powstawanie tzw. odleżyn pooperacyjnych.

Odleżyny pooperacyjne powstają na skutek silnych obciążeń jakim poddawane jest nieruchome ciało pacjenta na stołach operacyjnych. Do najbardziej zagrożonych pacjentów należą osoby, które muszą się poddać długotrwałym operacjom, zwłaszcza operacjom na otwartym sercu i ortopedycznym. Martwica powstaje na skutek co najmniej dwugodzinnego, statycznego ucisku. Ponieważ w wyniku zabiegów operacyjnych często powstają tzw. odleżyny głębokie to często uszkodzenia skóry są obserwowane z opóźnieniem a nie zaraz po operacji. Zdarza się, że do czasu ich uwidocznienia upłynąć mogą dwa lub trzy dni. Powstanie 52% uszkodzeń stwierdza się pomiędzy pierwszym a trzecim dniem po operacji. Odleżyny pooperacyjne wyróżniają ich ciemne odbarwienia lub podskórne krwawienia, mogą one powodować wzmożone wypadanie włosów na potylicy.

Profilaktycznie, w trakcie trwania długich zabiegów operacyjnych należy stosować zmiennociśnieniowe materace przeciwodleżynowe operacyjne. Materace takie są niskie i zapewniają wielomiejscowe, punktowe zmiany ucisku tzn. zamiast 1 typowej komory poprzecznej posiadają powinny kilka punktów podparcia tzw. baniek. Dno materaca wykonane jest z tworzywa antypoślizgowego, które stabilizuje materac na stole operacyjnym. Wierzchnia warstwa materaca wykonana jest z medycznego TPU w formie pokrowca zapinanego zamkiem błyskawiczny z okapnikiem. Osłona chroni materac przed zabrudzeniami, jest zmywalna i odporna na powszechnie dostępne, wodne i alkoholowe środki dezynfekcyjne.

Zalecamy korzystanie z pomp IZA, IDA lub OLA.

cechy:

dwie komory główne

tak

pokrowiec medyczny

1 na zamek

użytkowa minimalna wartość ciśnienia

60 mmHg

dopuszczalna maksymalna wartość ciśnienia

130 mmHg

maksymalny czas użytkowania

nie określono

wymiary maksymalne po napompowaniu (cm)

168 x 42 x 5cm
100 komórek podparcia

210 x 42 x 5cm
125 komórek podparcia

184 x 46 x 5cm
100 komórek podparcia

168 x 42 x 5cm
144 komórek podparcia

210 x 42 x 5cm
180 komórek podparcia

zasilająca pompa zmiennociśnieniowa

tak, wysokociśnieniowa Lux lub ALFA

zestaw naprawczy

tak

masa własna (kg)

≥ 18

tryb pracy

ciągły (zmienny lub statyczny)

Do zasilania materacy operacyjnych zalecamy stosowanie pomp niskociśnieniowych

oraz ultraniskociśnieniowych posiadających funkcję trybu statycznego (LUX, ALFA)