Poduszki siedzeniowe

Poduszka zmiennociśnieniowa

Poduszkę zmiennociśnieniową tworzy zespół połączonych ze sobą elastycznych komór powietrznych. Komory te zagłębione są w piance poliuretanowej. Poduszka umieszczona jest w pokrowcu zamykanym na suwak. Pokrowiec posiada zabezpieczenie przeciwpoślizgowe, które skutecznie stabilizuje poduszkę na wózku inwalidzkim. Poduszka została zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby skutecznie zapobiegać powstawaniu odleżyn i zapewnić maximum komfortu osobom zmuszonym do pozostawania przez długi czas w pozycji siedzącej. Działanie poduszek siedzeniowych jest porównywalne z materacami zmiennociśnieniowymi.

Komory poduszki automatycznie współpracują ze sobą przy nabieraniu i wypuszczaniu powietrza. Dwa wloty powietrza zasilają dwie główne sekcje w poduszce- system pracuje w czterech fazach:

faza 1. wypełnienie wszystkich komór,

faza 2. wypompowanie z co drugiej komory,

faza 3. wypełnienie wszystkich komór,

faza 4. wypompowanie z komór dotychczas stale wypełnionych.

Napełnianie poduszki powietrzem wykonywane jest automatycznie przez pompę, która jest połączona z poduszką przewodami powietrza. Pompa, samoczynnie i precyzyjnie reguluje ciśnienie powietrza w poduszce (zgodnie z wybranym przez użytkownika trybem pracy). Dla zwiększenia komfortu chorego w poduszce utrzymywana jest stała, wybrana przez użytkownika wartość ciśnienia.

Z chwilą wypuszczania powietrza tworzą się pod pacjentem tunele powietrzne. Gdy pompa usuwa powietrze z co drugiej komory, siła pozostałych komór unosi ciało pacjenta na tyle wysoko, że zasysa pod niego powietrze. Wymusza to przepływ powietrza, które wentyluje ciało chorego. Ciało nie przegrzewa się i nie poci. Poduszka wspomaga pracę układu krwionośnego zwiększając przepływ krwi w naczyniach włosowatych uciskanych tkanek.