Poduszki siedzeniowe

Poduszka zmiennociśnieniowa

Poduszkę zmiennociśnieniową tworzy zespół połączonych ze sobą elastycznych komór powietrznych. Komory te zagłębione są w piance poliuretanowej. Poduszka umieszczona jest w pokrowcu zamykanym na suwak. Pokrowiec posiada zabezpieczenie przeciwpoślizgowe, które skutecznie stabilizuje poduszkę na wózku inwalidzkim. Poduszka została zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby skutecznie zapobiegać powstawaniu odleżyn i zapewnić maximum komfortu osobom zmuszonym do pozostawania przez długi czas w pozycji siedzącej. Działanie poduszek siedzeniowych jest porównywalne z materacami zmiennociśnieniowymi.

Komory poduszki automatycznie współpracują ze sobą przy nabieraniu i wypuszczaniu powietrza. Dwa wloty powietrza zasilają dwie główne sekcje w poduszce- system pracuje w czterech fazach:

faza 1. wypełnienie wszystkich komór,

faza 2. wypompowanie z co drugiej komory,

faza 3. wypełnienie wszystkich komór,

faza 4. wypompowanie z komór dotychczas stale wypełnionych.

Napełnianie poduszki powietrzem wykonywane jest automatycznie przez pompę, która jest połączona z poduszką przewodami powietrza. Pompa, samoczynnie i precyzyjnie reguluje ciśnienie powietrza w poduszce (zgodnie z wybranym przez użytkownika trybem pracy). Dla zwiększenia komfortu chorego w poduszce utrzymywana jest stała, wybrana przez użytkownika wartość ciśnienia.

Z chwilą wypuszczania powietrza tworzą się pod pacjentem tunele powietrzne. Gdy pompa usuwa powietrze z co drugiej komory, siła pozostałych komór unosi ciało pacjenta na tyle wysoko, że zasysa pod niego powietrze. Wymusza to przepływ powietrza, które wentyluje ciało chorego. Ciało nie przegrzewa się i nie poci. Poduszka wspomaga pracę układu krwionośnego zwiększając przepływ krwi w naczyniach włosowatych uciskanych tkanek.


Poduszka siedzeniowa zmiennociśnieniowa


Poduszka siedzeniowa zmiennociśnieniowa jest przeznaczona do profilaktyki i terapia odleżyn. Często osoby zagrożone powstaniem odleżyn poruszają się na wózkach inwalidzkich lub spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej np. przed komputerem czy telewizorem. Chory siedzący - musi zachować prawidłową pozycję ciała i symetryczne rozłożenie jego ciężaru. Konieczna jest częsta zmiana pozycji i miejsc ucisku. Osoba siedząca powinna poruszyć się co 15 min. i zmienić pozycję najmniej co godzinę, jeśli to możliwe należy wstawać (wykonywane ruchy mięśni wzmagają przepływ krwi w okolicy miednicy). Dla chorych siedzących należy bezwzględnie stosować siedzeniowe poduszki przeciwodleżynowe. Poduszka siedzeniowa zmiennociśnieniowa zasilana jest pracą pompy powietrznej, która tłoczy do niej powietrze pod zwiększonym ciśnieniem wynoszącym min. 60 mmHg.

Wysokość komór powietrznych poduszki siedzeniowej zapewnia odpowiednią powierzchnię przylegania. Poduszka wyposażona jest w komory powietrzne, które automatycznie współpracują ze sobą przy nabieraniu i wypuszczaniu powietrza. Komory osłonięte są pianką poliuretanową, która redukuje siły nacisku oraz wzmaga ich równomierne występowanie. Zalety wynikające z korzystania z poduszek:

  • poduszka wspomaga układ krążenia poprzez wymuszenie mikrokrążenia krwi i zwiększenie jej przepływu w naczyniach włosowatych uciskanych tkanek, dlatego zawsze przyspiesza leczenie. Dzięki zmianie punktów podparcia pacjenta poprawia ukrwienie tkanek. Poduszka podpiera ciało pacjenta przez kilka minut wypełnianą stopniowo powietrzem komorą, a następnie zwalnia nacisk przenosząc go w najbliższą okolicę. Ta siła tłoczy krew do najbliższych, wolnych od ucisku okolic i wymusza jej pochłonięcie przez odciążone naczynia włosowate co wzmaga przemianę materii chorego poprzez zwiększenie przepływu krwi w jego organizmie. Tkanki miękkie są właściwie ukrwione i nie ulegają martwicy.

  • Wspomaga termoregulację ciała. Nadmierna temperatura ciała skutkuje jego zawilgoceniem a to najgroźniejszy czynnik ryzyka powstawania odleżyny nie związany z ciśnieniem. Najnowsza zaawansowana technologia, przepływu powietrza w zmiennociśnieniowej poduszce siedzeniowej skutecznie odprowadza ciepło i wilgoć z powierzchni skóry pacjenta, a także redukuje ciepło gromadzone na powierzchni styku ciała z poduszką. Skuteczne zarządzanie mikroklimatem realizowane jest poprzez odprowadzenie nadmiaru ciepła i wilgoci poniżej powłoki membraMED, stanowiącej ich osłonę. Zaawansowana technologia powłoki utrzymuje stały, równy przepływ powietrza. Temperatura skóry jest utrzymywana na niskim i komfortowym poziomie zabezpieczając skórę przed poceniem się i maceracją. Pompa tłoczy do poduszki wiele litrów powietrza w temperaturze otoczenia. Powietrze to jest w poduszce ogrzewane przez ciało chorego a następnie wypuszczane na zewnątrz poduszki. Następuje stałe ochładzanie powierzchniowej temperatury skóry, co wspomaga jej ochronę i terapię.

  • Dotlenia skórę. Wspomaganie oddychania powierzchniowego skóry. Poduszka składa się z dwóch głównych komór powietrznych, które współpracują ze sobą przy nabieraniu i wypuszczaniu powietrza. Z chwilą wypuszczania powietrza tworzą się pod pacjentem tunele powietrzne. Gdy pompa usuwa powietrze z sąsiadujących komór siła pozostałych komór unosi ciało pacjenta na tyle wysoko, że zasysa pod niego powietrze tworząc efekt miecha powietrznego. Wymusza to przepływ powietrza, które wentyluje skórę chorego. Ciało nie przegrzewa się i nie poci, a skóra pozostaje sucha.

Poduszka zmiennociśnieniowa może występować w wersji tylko podpierającej i masującej pośladki lub w wersji podpierającej i masującej również plecy. Poduszka zmiennociśnieniowa może być stosowana w domu np. na fotelu czy wózku inwalidzkim (zasilana powinna być pompą 230V) lub do użytku zewnętrznego wózek inwalidzki, samochód (zasilana powinna być pompą 12V posiadającą własne ogniwa bateryjne/ akumulatorki typu AA).