lubriMED

lubriMED®

wewnętrzny wkład domateracowy redukujący siły ścinające w materacu medycznym

materiał lubriMED jest efektem wielu lat badań nad rozwiązaniem problemu optymalnego pozycjonowania pacjenta leżącego w łóżku. Materiał powstał w laboratorium REVITA.

Dla chorych leżących, dla jakości ich życia, bardzo ważną sprawą jest utrzymanie skóry w jak najlepszym stanie. Wymaga to dużej dbałości i stosowania wielu zabiegów higienicznych oraz pielęgnacyjnych przez osoby sprawujące opiekę. Problem staje się tym większy im większa jest bezradność ruchowa chorego, do której często dochodzą jeszcze dodatkowe komplikacje takie jak: miejscowe unieruchomienia, nietrzymanie moczu, kału czy też nadwaga. Realizowane przez nas badania oraz zdobyte doświadczenie jednoznacznie wskazują , że w opiece nad chorym leżącym podstawowymi czynnikami zewnętrznymi, które tworzą odleżynę lub nie pozwalają na jej wyleczenie są:

a/ działanie nadmiernych sił statycznych na skórę

b/ działanie nadmiernych sił dynamicznych na skórę

c/ zaburzenia termoregulacji ciała

d/ problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny skóry.

Aby zwiększyć komfort pacjenta oraz poprawić skuteczność działania materacy medycznych profilaktycznych oraz terapeutycznych stosujemy wewnętrzny domateracowy wkład lubriMED.

Jest on wykonany z ultracieńkiego, specjalnie powleczonego nylonu. Materiał jest bardzo odporny na rozdarcie i rozciąganie. Jego specyficzną cechą jest wyjątkowo duża śliskość dzięki czemu istotnie redukuje siły tarcia dostarczając doskonałe możliwości ślizgania.

Czym są siły ścinające w ciele chorego?

-     są to siły związane z pozycjonowaniem osoby leżącej w łóżku. Mogą one działać chwilowo lub przez dłuższy okres. Powstają najczęściej w trakcie przyjęcia jakiejś pozycji ciała lub wykonywania jej zmiany.

-     powstają gdy kontakt pacjenta z podłożem jest tak silny, że uniemożliwia przesuwanie jego ciała. Wtedy przesunięciu względem siebie ulegają tkanki ciała pacjenta. Efektem jest załamywanie, zaciskanie, lub przerywanie ciągłości naczyń krwionośnych.

-     jeżeli np. chory znajduje się w łóżku z uniesionymi plecami to tułów przesuwa się w dół /z siłą zależną od kąta tego uniesienia oraz jego masy/ i zwiększa nacisk na miednicę pacjenta /głównie kość krzyżową/ kierując ją w stronę stóp pacjenta. W ten sposób pomiędzy skórą chorego a kościami miednicy powstają siły ścinające: pośladki przylegają do materaca a kręgosłup wraz z kośćmi miednicy nasika dążąc do przesunięcia się w dół. Znajdujące się pomiędzy skórą a kośćmi naczynia krwionośne podlegają nadmiernemu rozciąganiu, zmniejszeniu ich średnicy i często ścinaniu lub zerwaniu ich ciągłości. Zmiany takie najczęściej mają charakter mikrourazów. Efektem /zależnie od czasu trwania i oraz wartości sił/ są niedożywienie tkanek miękkich oraz powstanie ran najczęściej wewnętrznych /widoczne z zewnątrz drobne wybroczyny, zasinienia/.

Badania przeprowadzone przez Niezależne Laboratorium Badawcze Decubitus udowodniły, że zastosowanie lubriMED redukuje występowanie sił ścinających na powierzchni materaca o wartość ponad 30%.

Największą skuteczność w prewencji ułożeniowej i redukcji wartości sił ścinających lubriMED wykazuje w zastosowaniu z materacami zmiennociśnieniowymi /do 39% redukcji wartości sił ścinających/.

wewnętrzny wkład domateracowy lubriMED musi być zawsze przykryty zewnętrznym pokrowcem MembraMED, który jest nałożony na materac medyczny oraz trwale ustabilizowany.

Dlaczego wymagany jest zewnętrzny pokrowiec membraMED?

dzięki właściwościom mechanicznym pokrowca membraMED następuje prawidłowe pozycjonowanie pacjenta na materacu medycznym. Pokrowiec membraMED wykonany jest z tkaniny wielokierunkowo i powtarzalnie rozciągliwej. Z chwilą zadziałania sił ścinających materiał powoli i płynnie przesuwa się wraz z ciałem po wkładzie lubriMED a gdy siły ulegają stabilizacji materiał powraca do pozycji wyjściowej /dzięki swojej sprężystości/.

OPTYMALIZACJA UŁOŻENIA CHOREGO

  • celem prewencji ułożeniowej jest zapewnienie optymalnego dokrwienia tkanek dla ich prawidłowego metabolizmu. Uzyskujemy to poprzez właściwy dobór łóżka pielęgnacyjnego i materaca przeciwodleżynowego.
  • łóżko powinno być zaopatrzone w leże wielokrotnie łamane w celu kontrolowania pozycjonowania. Uniesienie tułowia (opuszczenie pasa biodrowego- wymagane w treningu krążeniowo-oddechowym) z jednoczesnym uniesieniem ud i opuszczeniem podudzi (zgięciem kkd. w st. kolanowych) jest bezpieczne dzięki rozkładowi sił, które nie koncentrują się w okolicy wyniosłości miednicy a w odcinku tylnych mm. ud.
  • Stosując prawidłowe pozycjonowanie w łóżku chorego należy unikać unoszenia wezgłowia łóżka ponad 30° ponieważ powoduje to nadmierny wzrost ucisku miejscowego w niższych częściach ciała  oraz zwiększenie oddziaływania sił ścinających.

aa

rys. dopuszczalne pozycje ułożeniowe

Progresja wartości współczynnika stabilizacji pacjenta w materacu ( Isolibrium Factor IF )  przy zastosowaniu wewnętrznego wkładu domateracowego lubriMED wynosi około 5 %  (na podstawie badań przeprowadzonych przez Niezależne Laboratorium Badawcze Decubitus).

lubriMED®- wewnętrzny wkład domateracowy

Prosta i skuteczna pomoc ułatwiająca prawidłowe pozycjonowanie chorego w łóżku Umożliwia zachowanie i kontrolowanie prawidłowej postawy oraz redukuje niepotrzebny stres u chorego i personelu pielęgnacyjnego. Zastosowanie jest proste, szybkie i nie pociąga za sobą problemów technicznych. Łatwoślizg jest wykonany z ultracieńkiego, specjalnie powleczonego nylonu. Materiał jest bardzo odporny na rozdarcie i rozciąganie. Jego specyficzną cechą jest maksymalna redukcja siły tarcia i pozyskanie doskonałych możliwości ślizgania. Skóra chorego nie jest poddawana żadnemu rozciąganiu ani miejscowemu działaniu nadmiernych sił destrukcyjnych. Łatwoślizg jest tak cienki, że możemy go w całości objąć dłonią lub schować do kieszeni.

Technika montowania domateracowego wkładu lubriMED:

  •  wkład montowany jest bezpośrednio nad górną powierzchnią materaca medycznego.
  • materac medyczny musi posiadać dedykowany dla niego system zapinania za pomocą tzw. nitów
  •  na powierzchni materaca rozkładamy lubriMED i wykonujemy połączenie wkładu z konstrukcją materaca za pośrednictwem nitów, które zespalamy ze sobą poprzez ich zapięcie. nity znajdują się zarówno wzdłuż długich jak i krótkich boków materaca.
  • po ułożeniu lubriMed nakładamy na materac membraMED i również trawle łączymy go z materacem /zależnie od modelu pokrowca; za pośrednictwem nitów lub zamka błyskawicznego/.
  • pokrowiec mambraMED przykrywamy prześcieradłem.

CZYSZCZENIE:

Powierzchowne zabrudzenia czyścimy przecierając wilgotną ściereczką ze środkiem czyszczącym bądź dezynfekującym. Przy większych zabrudzeniach zalecamy prać w pralce, używając programu gotowania w temp. 400C i suszenia w temperaturze do 450C. Prać należy w workach pralniczych i osobno (materiał barwi w trakcie prania).

dezynfekcja wstępna: Częsta dezynfekcja i pranie tkaniny nie zmienia jej parametrów użytkowych. Materiał jest odporny na powszechnie dostępne wodne i alkoholowe środki dezynfekcyjne. Materiał jest zmywalny powierzchowne (optyczne) zabrudzenia natury biologicznej lub chemicznej (jedzenie, lekarstwo, wydzieliny) czyścimy przecierając pokrowiec wilgotną ściereczką zawierającą środek czyszczący bądź dezynfekujący (np. na bazie alkoholu, czy w połączeniu z aldehydami, lub czwartorzędowymi związkami amoniowymi). Do dezynfekcji powierzchni zalecamy preparaty równorzędne z: Fugaten Spray, Anios DDSH, Hospisept-Tuch, WIP’Anios, Aerodesin 2000, Spray WS, Anioxy Surfanios. Należy odczekać wymagany czas ekspozycji i w razie potrzeby przetrzeć ściereczką nasączoną wodą. Zalecamy przeprowadzenie prania w temp. 40°C z użyciem środka piorącego np. zwykłego proszku do prania. dezynfekcja właściwa: domowa; przeprowadzenie prania w temp. 95°C z użyciem środka piorącego np. powszechnego proszku do prania. Po zastosowaniu dezynfekcji termicznej długość wkładu może ulec skróceniu (do 10%). Szpitalna: w przypadkach silnego zabrudzenia materią organiczną zalecamy pranie w temperaturze 40°C w cyklu dezynfekcji chemotermicznej z użyciem profesjonalnego środka piorąco-dezynfekującego (np. Eltra, Silex, Ozonit, Monosan), albo przeprowadzenie wstępnej kąpieli dezynfekcyjnej (termicznej lub termochemiczej) lub zastosowanie metody VDV - metody próżni wstępnej (temperatura

do 105ºC). Pokrowce można prać i gotować w urządzeniach do prania ciągłego wraz z innymi brudnymi tkaninami zebranymi w szpitalu stosując programy do 95°C (zawsze w workach pralniczych), dezynfekować, suszyć mechanicznie w bębnie i prasować do 100°C. Po zastosowaniu dezynfekcji termicznej długość wkładu może ulec skróceniu (do 10%).  

Uwaga! Przed przystąpieniem do prania mechanicznego osłon należy je zabezpieczyć przed urazami, które mogą powstać w trakcie ocierania materiału o elementy wewnętrzne pralki. Najprościej jest prać osłony w workach lub pokrowcach pralniczych. Nie należy stosować środków dezynfekcyjnych na bazie jodu i chloru. Nie maglować. Materiał membraMED można prasować. Należy unikać kontaktu z błękitem metylowym, ponieważ może on trwale zabarwić materiał. Produkowane przez nas wkłady domateracowe  to jedyna taka oferta na polskim rynku.

Wymiary:

poszczególne warianty wykonania dedykowane są w wersjach wymiarowych dostosowanych dla danego modelu materaca medycznego oraz jego pokrowca.

Uwaga; wewnętrzny wkład domateracowy lubriMED musi być zawsze przykryty zewnętrznym pokrowcem, który jest nałożony na materac medyczny oraz ustabilizowany!!!. Nie należy zostawiać wkładu bezpośrednio pod chorym ani na podłodze. Materiał jest palny.

Rejestracja:                 URPL,WMiPB;          nr wytwórcy PL/CA01 02067/W,

zgodność i normy:      CE- 93/42/EEC,         PN-EN 12182, PN-EN 1041,

PN-EN 980 ,    PN-EN ISO 9001,

przebadane według:    PN-EN 14362-2,         PN-EN 14184-1,

                                   PN-EN ISO 3071.